Αστροφυσικός στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου, είχαμε την μεγάλη χαρά να μας επισκεφθεί η Δρ Αστροφυσικής, Στέλλα Μπουλά (ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Πολωνικής Ακαδημίας Επιστημών). Συγκεντρωθήκαμε λοιπόν στην αίθουσα θεάτρου του σχολείου για να μας παρουσίασει τις τελευταίες εικόνες από το Διαστημικό Tηλεσκόπιο James Webb.

Οι πρώτες εικόνες που δημοσιεύτηκαν από το τηλεσκόπιο James Webb μας δίνουν μια πρώτη εικόνα από μακρινούς γαλαξίες.

Χαρακτηριστική είναι η φωτογραφία από το «Κουιντέτο του Στεφάν» απεικονίζει μια ομάδα πέντε γαλαξιών που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Μια εικόνα που έχει δημιουργηθεί από 1000 ξεχωριστά αρχεία και απεικονίζει μια περιοχή που βρίσκεται 290 εκατομμύρια έτη φωτός μακριά, δίνοντας μας μια γεύση από την πρώτη συμπαγή ομάδα γαλαξιών που ανακαλύφθηκε ποτέ.

Εμείς βέβαια δεν μείναμε μόνο στην εντυπωσιακή παρουσίαση, την “βομβαρδίσαμε” με ερωτήσεις για το διάστημα , τους πλανήτες και φυσικά για τον αν υπάρχει ζωή και αλλού. Με μεγάλη ευχαρίστηση και υπομονή μας εξήγησε τόσα πολλά!!

Ευχαριστούμε πολύ!!!!