Αρχείο | Απρίλιος 2021

Πρόγραμμα “Οδυσσεας”

Φέτος η Στ’  τάξη συμμετέχει στο πρόγραμμα Οδυσσέας που διοργανώνεται από το Παιδαγωγικό τμήμα του πανεπιστημίου Κρήτης.

Είναι ένα πρόγραμμα σχολικής εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που σκοπό έχει να ενθαρρύνει την συνεργασία την δημιουργικότητα και την κριτική σκέψη των παιδιών , με αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων.

Την Παρασκευή 19 Μαρτίου συνδεθήκαμε με τη Στ’1 του 1ου Δημοτικού σχολείου Χίου .

Τα παιδιά παρουσίασαν τις γειτονιές τους, τα σχολεία τους ,τις τάξεις τους και τέλος τον εαυτό τους.

Έγινε η πρώτη παρουσίαση του θέματος που είναι η αναζήτηση της ελπίδας στην μεταcovid εποχή.

Ήταν  μια συνάντηση που ενθουσίασε τα παιδιά και ανυπομονούν για την επόμενη.

2η τηλεδιάσκεψη

Με μεγάλη μας χαρά ,συναντηθήκαμε για δεύτερη φορά με το 1ο Δημοτικό Σχολείου Χίου

Μιλήσαμε για τον συγγραφέα Αντώνη Σαμαράκη και το έργο του και ιδιαίτερα για το : “Ζητείται ελπίς”

Αυτή την φορά είχαμε να συζητήσουμε τέσσερα θέματα:

“Τι σας έλειψε περισσότερο κατά τη διάρκεια του lockdown;

Ποια είναι τα αρνητικά αυτής της περιόδου που διανύουμε;”

“Θετικά του lockdown;

Τι εκτιμήσατε αυτή την περίοδο;”

“Θέματα προσωπικής υγιεινής και ασφάλειας

Μοιραστήκαμε σε ομάδες, συζητήσαμε και καταγράψαμε τις απόψεις μας σε ένα padlet

Ανυπομονούμε για τις επόμενες συναντήσεις μας!!

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Την Δευτέρα 7 Απριλίου μας επισκέφθηκε την Ε’ και Στ’ Τάξεις , ηλεκτρονικά , η συγγραφέας και εικονογράφος Λίλα Κίσσα Φραγκομίχαλου .

Μας μίλησε για το πώς φτάνεις να αποτυπώσεις τις σκέψεις σου σε βιβλίο αλλά και να τις εικονογραφήσεις κιόλας. Μας απάντησε με πολλή υπομονή σε όσες απορίες είχαμε.

Την ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας ταξίδεψε σε κόσμους φανταστικούς!

Οι εννέα Μούσες στην Δ’ τάξη

Εννέα Μούσες Οι εννέα Μούσες ήταν γνωστές στην ελληνική αρχαιότητα ως σύμβολα των τεχνών. Τις γνωρίσαμε στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης.

Οι ζωγραφιές μας
Τερψιχόρη

Βρείτε το όνομα του μήνα που γεννηθήκατε αν ζούσατε στην αρχαία Αθήνα.