Αρχείο | Νοέμβριος 2020

Πρόγραμμα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης webex

Το πρόγραμμα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης για το διάστημα που το σχολείο μας παραμένει κλειστό είναι στο παρακάτω αρχείο:

Ελπίζουμε όλα να πάνε καλά και γρήγορα να ξανασυναντηθούμε!

11 Νοεμβρίου 1912

Την 11η Νοεμβρίου τη γιορτάσαμε και αυτή, (λόγω covid) , στην τάξη μας. Είδαμε στον υπολογιστή μας βίντεο με το ιστορικό της επετείου , ακούσαμε και τραγουδήσαμε επετειακά τραγούδια και κάναμε μία καρτούλα με το νησί μας. Πάνω σ’ αυτή βάλαμε δυο ποιήματα, ένα του Γεώργιου Δροσίνη “Ωραίο νησί” και ένα του Βίκτωρ Ουγκώ , “το ελληνόπουλο” σε μετάφραση Κωστή Παλαμά.

Μέσα απ’ το ποίημα του Γ. Δροσίνη “Ωραίο νησί” , είδαμε το πέρασμα απ’ την όμορφη και ήσυχη ζωή των χιωτών στο αιματοκύλισμα με την καταστροφή του νησιού από τους Τούρκους.

Μέσα απ’ το “Ελληνόπουλο” που έγραψε ο Ουγκώ το 1828 και αναφέρεται στην καταστροφή της Χίου απ’ τους Τούρκους στις 30 Μαρτίου 1822, μάθαμε πόσο σκληρός είναι ο πόλεμος που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και ένα μικρό παιδί από την αθωότητα στη βία.

οι μαθητές της Γ’ τάξης