Αρχείο | Μάρτιος 2019

25 Μαρτίου

Μια παράσταση γεμάτη μήνυματα μας παρουσίασαν τα παιδιά της  Στ’  τάξης.

Σκηνές από το θεατρικό “Το μεγάλο μας τσίρκο”, αποσπάσματα  από τον λόγο του Κολοκοτρώνη στην Πνύκα, γέμισαν την σκηνή της αίθουσας εκδηλώσεων. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

Συγχαρητήρια σε όλους και στην δασκάλα τους κ. Βαφειά.

Η ημέρα κατά της βίας στο σχολείο

Την Πέμπτη 7  Μαρτίου αφιερώσαμε χρόνο για να μιλησουμε για τη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό.Φαινόμενα τα οποία κερδίζουν διαρκώς έδαφος πλέον και στη χώρα μας.

Ο εκφοβισμός είναι σύνθετο φαινόμενο και μπορεί να αναφέρεται σε σωματική (σπρωξίματα, κλωτσιές, μπουνιές), συναισθηματική, ή λεκτική επίθεση (κοροϊδία, βρισιές, σαρκασμό, χειρονομίες, συκοφαντίες, γελοιοποίηση, απειλές),  και ηλεκτρονικό εκφοβισμό (κακόβουλα sms, κλήσεις, e-mail, chat με απειλητικό περιεχόμενο)κ.λ.π.

Αφού μιλήσαμε με τα παιδιά που κατέθεσαν απόψεις και εμπειρίες ,παρακολουθήσαμε την ταινία : “το θαύμα” που ευαισθητοποιεί και προβληματίζει τον θεατή σχετικά με το θέμα αυτό.

Σίγουρα θα θυμόμαστε τα μηνύματα αυτής της μέρας και θα τα εφαρμόζουμε στην καθημερινότητα μας.

Αποκριάτικο πάρτι

Περάσαμε καταπληκτικά την Παρασκευή 8 Μαρτίου ,στο αποκριάτικο πάρτι που διοργανώθηκε από την Έκτη τάξη του σχολείου μας ,στην αίθουσα εκδηλώσεων.

Κάναμε διαγωνισμό χορού ,στολής και φυσικά χορέψαμε!

Και του χρόνου!!