Αρχείο | Απρίλιος 2019

Κάστρο-Βυζαντινό μουσείο

Την Παρασκευή 19 Απριλίου η Ε και Στ , επισκεφθήκαμε το Βυζαντινό μουσείο, στο ανακαινισμένο οθωμανικό τέμενος Μετζιτιέ τζαμί.

Στη συνέχεια πήγαμε μια μικρή περιήγηση στο Κάστρο,μπήκαμε και στο παλατάκι Ιουνστινιάνη.

Οι μικρότερες τάξεις στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης  “τα παλιά επαγγέλματα” ,περιηγήθηκαν στο κάστρο και επισκέφθηκαν ένα από τα παλιότερα μανάβικα του Κάστρου, ένα φούρνο όπου είδαν από κοντά τη διαδικασία παρασκευής ψωμιού και αρτοποιημάτων και γεύτηκαν το αποτέλεσμα με κεράσματα από το φούρνο και  τα οθωμανικά λουτρά, στα οποία ξεναγήθηκαν από την αρχαιολόγο των λουτρών.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στη Βιβλιοθήκη Κοραή

Την Τετάρτη 17 Απριλίου οι μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου μας (Δ΄, Ε΄, Στ΄) επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη του Κοραή, όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους της και στο μουσείο Αργέντη, που στεγάζεται στον ίδιο χώρο και στη συνέχεια παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα υπό την διδασκαλία και καθοδήγηση της αρχιτέκτονος κ. Μαρίας Ξύδα με θέμα “Τα μαθηματικά και η λαϊκή τέχνη της Χίου μέσα από τα εκθέματα της βιβλιοθήκης – Μουσειακή Συλλογή Φιλίππου Αργέντη”.

Στο μεταξύ οι μικρές τάξεις (Α’, Β΄, Γ΄) ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Χίου και στη συνέχεια πήγαν κι αυτές στη Βιβλιοθήκη του Κοραή για ξενάγηση.

Όταν τελείωσε το πρόγραμμα ξεκουραστήκαμε στον Κήπο της Χίου και συζητήσαμε τις εντυπώσεις μας.

Καλό Πάσχα με χειροποίητο χαρτί

Οι μαθητές της Β΄ τάξης, στο μάθημα της μελέτης περιβάλλοντος έφτιαξαν ανακυκλωμένο χαρτί.

Έλιωσαν εφημερίδες και περιοδικά και έφτιαξαν χαρτοπολτό. Τον άπλωσαν σε φύλλα κ όταν στέγνωσε, έκοψαν το χαρτί σε σχήμα αυγού. Ζωγράφισαν τα αυγά, τα στόλισαν και έτοιμα τα πασχαλινά στολίδια τους από δικό τους χειροποίητο ανακυκλωμένο χαρτί.

Καλό Πάσχα και μη ξεχνάτε την ανακύκλωση!

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 12 Απριλίου 2019, σε 2018-19,Β΄τάξη.

Μουσείο φυσικής ιστορίας

Την Πέμπτη 11 Απριλίου, επισκεφτήκαμε το μουσείο φυσικής ιστορίας στην Καλλιμασιά.

Είδαμε πετρώματα ,απολιθώματα, πολλά είδη πτηνών και ζώων της χιακής γης.

Μας ξενάγησε ο κ. Γιάννης Κολιάρος που μας διηγήθηκε πολλές όμορφες ιστορίες για τα εκθέματα

Λαογραφικό μουσείο Καλλιμασιάς

Κατά την επίσκεψη μας στο λαογραφικό μουσείο της Καλλιμασιάς, παρατηρήσαμε εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι παλαιότερα σε επαγγέλματα που σήμερα δεν ασκούνται πλέον.

received_652027585267936 received_653982465044307

Πασχαλινές δημιουργίες

Όμορφες πασχαλινές κατασκευές δημιουργούν τα παιδιά με την βοήθεια των δασκάλων τους ,αυτές τις μέρες στο σχολείο  μας.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 8 Απριλίου 2019, σε 2018-19.

Αγώνες στίβου

IMG_20190414_074757_164

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 3 Aπριλίου το πρωί στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, η Α΄ φάση αγώνων στίβου δημοτικών σχολείων .Oι αγώνες συνδιοργανώθηκαν από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΧΙΟΥ-ΣΑΜΟΥ, τη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Χίου, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Χίου.

Το σχολείο μας συμμετείχε με παιδιά από την Γ ,Δ ,  Ε  και ΣΤ  τάξεις.

Συγχαρητήρια στα παιδιά που πήραν μέρος και στο Σαράντη Πιπινή που πήρε την πρώτη θέση στον αγώνα των χιλίων μέτρων.

Ημέρα παιδικού βιβλίου

received_1840842796021064

Ημέρα παιδικού βιβλίου.
Συναντήσαμε τον συγγραφέα Μ.Κάβουρα.
Προηγήθηκε ανάγνωση των παραμυθιών, δραματοποίηση και επεξεργασία τους. Δημιουργήθηκε παραμύθι εικονογραφημένο.