Αρχείο | Ιούνιος 2020

Λήξη σχολικού έτους

Καλό καλοκαίρι
καλό καλοκαίρι!

Αγαπητοί γονείς, οι τίτλοι προόδου για τις τάξεις Α’ -Β’ -Γ’-Δ’ , για λόγους τήρησης των μέτρων μη διασποράς του COVID 19, θα δοθούν σε σφραγισμένο φάκελο στην τσάντα των μαθητών ως εξής:

Όλα τα Α’ τμήματα θα λάβουν τον φάκελο την Πέμπτη 25 Ιουνίου , στο τέλος του διδακτικού ωραρίου που θα γίνει κανονικά.

Οι τάξεις Ε’ και Στ’ καθώς και τα Β τμήματα ,θα λάβουν σφραγισμένο φάκελο με τους τίτλους Προόδου και σπουδών την Παρασκευή όπου τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά.

Η Στ’ τάξη θα τελέσει την γιορτή αποφοίτησης και θα σχολάσει στις 10:00. Η Ε’ τάξη και τα Β’ τμήματα θα σχολάσουν στις 11:00

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων θα διανείμει αναμνηστικά δωράκια σε όλους τους μαθητές ,τηρώντας τα μέτρα.

4ο Δημοτικό Σχολείο Χίου:Πρώτο Πανελλήνιο βραβείο στην ΣΤ΄Τάξη για τον διαγωνισμό “Εμπνέομαι,Δημιουργώ, Καινοτομώ”

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας έλαβε την 1η θέση πανελληνίως στην κατηγορία Α/θμια Εκπ/ση στον διαγωνισμό Δημιουργικής Κατασκευής “Εμπνέομαι, Δημιουργώ, Καινοτομώ” σχ. έτους 2019-2020.

Ο Διαγωνισμός υλοποιήθηκε από το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας (ΜΕΤ) Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με τα Τμήματα Πολιτιστικών Θεμάτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και την Ένωση Εικαστικών Πάτρας, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

Το έργο μας, που υλοποιήθηκε από τους μαθητές της ΣΤ τάξης με την επίβλεψη και επιμέλεια της εκπαιδευτικού ΠΕ11 κ. Λίτσας Καλογρά, αποτυπώνει τον χάρτη της παγκόσμιας φτώχειας σε μια υδρόγειο σφαίρα-αερόστατο που λειτουργεί ως φωτιστικό. Όταν ανοίγει το φως, μικρές τρύπες πάνω στην υδρόγειο,επενδυμένες με σελοφάν διαφορετικού χρώματος, βγάζουν διαφορετικό χρώμα φως, ανάλογα με το ποσοστό φτώχειας σε κάθε σημείο του πλανήτη. Υπόμνημα για τα χρώματα υπάρχει στο καλάθι του αερόστατου.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στην εκπαιδευτικό που δούλεψαν με μεράκι κι ευαισθησία το συγκεκριμένο θέμα αλλά και στο σύνολο των εκπαιδευτικών του σχολείου γιατί καλλιεργούν στα παιδιά μας κοινωνικές και καλλιτεχνικές δεξιότητες βασισμένες σε πανανθρώπινες αξίες οι οποίες οξύνουν την ενσυναίσθηση , το περί δικαίου αίσθημα και την αγάπη στον συνάνθρωπο ώστε ο κόσμος μας να γίνει καλύτερος.Χωρίς μια δουλεμένη βάση, στοχευμένη στη φιλοσοφία του σχολείου, κανένα αποτέλεσμα δεν μπορεί να παραχθεί!

Για το βίντεο της παρουσίασης πατήστε https://www.dropbox.com/s/rtwzflacyhxpo79/20200306_083147.mp4?dl=0