Αρχείο | Οκτώβριος 2018

28 Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου , γιορτάσαμε  την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 .

Πρώτα παραδόθηκε η Σημαία στα παιδιά της Στ΄Τάξης και στη συνέχεια η  Γ΄τάξη παρουσίασε στα παιδιά του σχολείου και στους γονείς, δρώμενο και χρονικό με εξαιρετικό τρόπο. Όλα όσα είδαμε  μας συγκίνησαν όλους.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και την δασκάλα τους κ. Χρυσή Στειροπούλου!

Ενημέρωση από το ΚΕΕΛΠΝΟ

Την Τρίτη 16 Οκτωβρίου ,στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ,έγινε ενημέρωση των γονέων του σχολείου μας καθώς και των  5ου Δημοτικού σχολείου και Κάμπου.

Η ενημέρωση αφόρουσε θέματα δημόσιας υγείας των σχολείων που έχουν προγράμματα ΔΥΕΠ

Την ενημέρωση έκανε ο αντιπρόεδρος του ΚΕΕΛΠΝΟ παιδίατρος κ.Αγάπιος Τερζίδης και η παιδίατρος του νοσοκομείου κ.Ελένη Πιπίδη.

Μαζί μας ήταν και ο Δ/ντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αριστείδης Κελεπερτζής.

IMG_20181016_194854IMG_20181016_194834

Εκδήλωση βράβευσης

FB_IMG_1540479159572

Το σχολείο μας συμμετείχε με έργο του στην Έκθεση μεταλλικών αντικειμένων” που έγινε στο πλαίσιο της  “Εκδηλωσης βράβευσης του Διαγωνισμού περιβαλλοντικής ιστορίας με θέμα: ” Το μέταλλο ποτέ δεν παύει να ζει ,περιμένει να του δώσεις μια νέα μορφή”

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εθνικού θεματικού δικτύου “φύση χωρίς σκουπίδια”

Η εκδήλωση έγινε στις 13 Οκτωβρίου στην Αθήνα

Τα βραβεία των παιδιών καθώς και τις ιστορίες τους που βραβεύτηκαν μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:Βραβείο περιβαλλοντικής ιστορίας

Έναρξη ΔΥΕΠ

Στο σχολείο μας, την Δευτέρα 15 Οκτωβρίου, υποδεχθήκαμε καινούριους μαθητές, τρία κορίτσια και δύο αγόρια.

Οι δάσκαλοι του σχολείου και του προγράμματος ΔΥΕΠ, άνοιξαν την αγκαλιά τους και υποδέχτηκαν τους 5 μικρούς μαθητές με αγάπη. Τα παιδιά λίγο αγχωμένα στην αρχή, αλλά με το χαμόγελο στα χείλη έκαναν μια νέα αρχή.

“Οι δάσκαλοι του 4ου Δημοτικού στηρίζουν με κάθε δύναμη και με πολλή καρδιά το αυτονόητο δικαίωμα κάθε παιδιού στην εκπαίδευση. Θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε για αυτό το δικαίωμα με την ψυχή μας και όχι μόνο από καθήκον”.

Αθλητική ημέρα

Την Δευτέρα 8 Οκτωβρίου ,πήγαμε στο Δημοτικό Σχολείο Καρυών για να κάνουμε μαζί μία περιπατητική διαδρομή .

Ξεκινήσαμε από το Σχολείο των Καρυών και φτάσαμε στον Αγιο Ιωάννη Τρυπατέ . Είναι εξοχικός  ναός  σε μια υπέροχη τοποθεσία, στους πρόποδες της Πηγανιάςπάνω από τον Άγιο Γεώργιο Ρεστά.

Όλοι απολαύσαμε τη διαδρομή και μείναμε ενθουσιασμένοι!

Στη συνέχεια ,με τη βοήθεια της κ.Λίτσας Καλογρά παίξαμε ομαδικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου των Καρυών.