Αρχείο | Δεκέμβριος 2016

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Φέτος η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας τριών τάξεων:

της Β΄ τάξης ,της Γ΄ και της Δ΄

Η καθεμία με τον δικό της ξεχωριστό τρόπο μας μετέφερε το πνεύμα των Χριστουγέννων.

Μας συγκίνησαν, μας μετέφεραν όμορφες εικόνες και  μας διασκέδασαν.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στους δασκάλους τους!!

Η χορωδία μας ταξίδεψε με χριστουγεννιάτικους ρυθμούς στις γιορτινές ημέρες που έρχονται.

Ευχαριστούμε τα παιδιά και τη Μουσικό του σχολείου μας!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!

Παζαρι Ε΄τάξης

Τα παιδιά οργάνωσαν μικρό φιλανθρωπικό παζάρι με σκοπό την οικονομική ενίσχυση πυρόπληκτης πολύτεκνης οικογένειας. Αξίζει συγχαρητηρίων η κίνησή τους!!!

ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΟΥ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ!

IMG_20161127_021340

Στα πλαίσια του προγράμματος « Από  παλιά μέχρι και σήμερα? τα παιδιά παίζουν» , τα παιδιά της Γ΄ και  Δ΄ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Χίου, μαζί με την υπεύθυνη  του προγράμματος Καλογρά Λίτσα, αποφάσισαν να δημιουργήσουν το εργαστήρι του Αη Βασίλη. Σκοπός του εργαστηρίου  αυτού, ήταν να κατασκευάσουν όπως στα παλιά  χρόνια, κουκλάκια- χταποδάκια και να τα δωρίσουν σε όλα τα παιδιά του σχολείου μας.

Το εργαστήρι πήρε « φωτιά» μόλις ακούστηκε η  ιδέα. Όλα τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, με μεγάλη χαρά και απίστευτο ζήλο, έγιναν τα ξωτικά του Αη Βασίλη και κατασκεύασαν  90 τέτοια κουκλάκια( 75 για τα παιδιά του σχολείου μας και 15 για κάποια παιδιά που δυστυχώς φέτος δεν θα τα επισκεφτεί ο Αη Βασίλης).

Τα μικρά ξωτικά μας δούλεψαν ακούραστα. Άλλα έκοβαν, άλλα έπλεκαν, άλλα στόλιζαν.  Μέχρι και την συσκευασία περιτυλίγματος ετοίμασαν.  Συνεργάστηκαν άψογα και με μεγάλη χαρά.

Ευχόμαστε Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλο τον κόσμο!