Αρχείο | Νοέμβριος 2022

Άγιος Γεώργιος Συκούσης

Το χωριό πήρε το όνομά του από το παλαιό Μοναστήρι, που λειτουργού εκεί προς τιμήν του Αγίου.

Ο Άγιος Γεώργιος Συκούσης είναι ένα μεγάλο χωριό ιδρυμένο το 1518 . Το χωριό διαθέτει πολλές πηγές και κατοίκους που ασχολούνται με την παραγωγή της μαστίχας. Η εκκλησία του Αγίου Γεωργίου είναι ένας Βυζαντινός ναός του 11ου με 12ου αιώνα, πιστό αντίγραφο της Νέας Μονής.

Κάναμε βόλτα στο χωριό, ξεναγηθήκαμε στα όμορφα σοκάκια του, είδαμε τον μύλο, κοιτάξαμε την καταπληκτική θεα που βλέπει τα παραλια της Μικράς Ασίας και αναγνωρίσαμε γεωγραφικούς όρους αφού οι ακτες διακρίνονται τόσο καθαρά

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το ελαιοτριβείο του χωριού αφού είχαμε μαζί και τις ελιές μας για να τους “βγαλουμε το λάδι”

Περάσαμε καταπληκτικά!!

“Σαν μια επίσκεψη αγαπημένη…”

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου, η Ε’ και η Στ’ τάξη, επισκεφθήκαμε το Μουσείο Μαστίχας για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα: “Σαν μια επίσκεψη αγαπημένη” που αφορά την περιοδική έκθεση “απέναντι”

Η ζωή «απέναντι», στιγμιότυπα από τη Μικρασιατική Εκστρατεία και την Καταστροφή, το τέλος και ο ξεριζωμός, η ενσωμάτωση των προσφύγων και η διατήρηση της μνήμης.

Είδαμε, ακούσαμε, νιώσαμε και συγκινηθήκαμε ακολουθώντας βήμα βήμα την πορεία αυτών των ανθρώπων από απέναντι μέσα από φωτογραφίες, αντικείμενα και ακούσματα που έφεραν μαζί τους.

Τέλος με μια πολύ όμορφη κατασκευή ταξιδέψαμε σε μέρη που ονειρευόμαστε ή και “βρεθήκαμε” με πρόσωπα του παρελθόντος.

Ενδοσχολική Επιμόρφωση 2022-23:”Web tools, book creator, digital books”1δ.ω.Αμέντα Μαρίκα

Στις 22-11-2022 υλοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα:”Web tools, book creator, digital books” διάρκειας 1διδακτικής ώρας, 13:15-14:00 από την Αμέντα Μαρίκα

Η δύναμη της αγάπης Β’ τάξη

Τα παιδάκια της Β’ τάξης θέλησαν να γράψουν ένα παραμυθάκι για τη δύναμη της αγάπης. Η αγάπη που νικάει τα πάντα και που όλοι την έχουμε ανάγκη ειδικά στις μέρες μας. Το ζωγράφισαν και είναι έτοιμο να το διαβάσετε!!!

Επέτειος πολυτεχνείου

Οι μαθητές της Ε’ τάξης θύμισαν με τον δικό τους τρόπο και τίμησαν τους πρωταγωνιστές των γεγονότων του Πολυτεχνείου.

Μας συγκίνησαν θυμίζοντάς τον αγώνα των φοιτητών αλλά και του κόσμου που τους συμπαραστάθηκε για τα αυτονόητα που δικαιούνται όλοι οι άνθρωποι: “Ψωμί Παιδεία Ελευθερία”

Στη συνέχεια μαθητές “διαδήλωσαν” κρατώντας πανό με συνθήματα

Πρωινό…στην τάξη!

Με αφορμή τη θεματική ενότητα «υγιεινή διατροφή» και αφού συζητήσαμε με τους μαθητές τη σημασία ενός υγιεινού και πλήρους πρωινού γεύματος, οι μαθητές της Δ´ τάξης έφαγαν σήμερα πρωινό όλοι μαζί στην τάξη.

Τα παιδιά -αποφεύγοντας τροφές με πολλή ζάχαρη – έφεραν μαζί τους φρούτα, γάλα, δημητριακά, τοστ κ.α. Στο τέλος στύψαμε πορτοκάλια και ήπιαμε φυσικό χυμό για να ξεκινήσει δυναμικά η μέρα!

Η κυρά Καλή, η κυρά Κακή και οι 12 μήνες Β’ τάξη

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, τα παιδάκια της Β’ τάξης, διάβασαν το παραμύθι με την “Κυρά Καλή και τους 12 μήνες” .Το άκουσαν στον υπολογιστή, το δραματοποίησαν και άκουσαν και τραγούδια για τους 12 μήνες. Στόχος μας να μάθουν τους μήνες, τη σειρά τους στο έτος, γεγονότα, γιορτές, έθιμα , κλπ. που υπάρχουν σε κάθε μήνα και την εναλλαγή των εποχών. Πέρασαν ωραία, γέλασαν και διασκέδασαν πολύ…

Στο τέλος υπογράψαμε και ημερολόγιο υποσχέσεων για πράγματα που μπορούμε να κάνουμε κάθε μήνα για την προστασία του περιβάλλοντος!

11η Νοεμβρίου

Η Δ’ τάξη μας παρουσίασε με πολύ όμορφο τρόπο μια διαδρομή στα γεγονότα που οδήγησαν στην απελευθέρωση του νησιού μας το 1912.

Τα παιδιά ήταν άψογα και πολύ παραστατικά, διάβασαν κείμενα ,δραματοποίησαν εικόνες ακόμη και χόρεψαν.

Συγχαρητήρια στα παιδιά της Δ’ τάξης και στη δασκάλα τους κ. Δήμητρα Βουρλίδη.

Ενδοσχολική Επιμόρφωση Γονέων και Εκπαιδευτικών: ” Τι είναι και πώς λειτουργεί η Σχολική Διαμεσολάβηση στο σχολείο μας; Πώς μπορούν να συνδράμουν οι γονείς;”

Καθώς στα σχέδια δράσης μας και στη φιλοσοφία του σχολείου μας είναι η ενεργή συμμετοχή όλων των μελών της σχολικής μας κοινότητας στην υλοποίηση των στόχων μας, δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί η βιωσιμότητα της Σχολικής Διαμεσολάβησης χωρίς την ενημέρωση και την εκπαίδευση των γονέων πάνω στο πρόγραμμα. Στους γονείς, άρεσε πάρα πολύ όλη η διαδικασία της “επιμόρφωσής” τους!

Όταν όλο το σχολείο έπαιξε με τα “συναισθήματα” της ΣΤ τάξης…συνέχεια της δράσης της Στ “Καλλιεργώντας συναισθήματα”

Την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου, λοιπόν, μας ήρθε μια ιδέα: Κρεμάσαμε τις καρτέλες με τις “προστακτικές αγάπης” της ΣΤ τάξης στα δέντρα της αυλής. Τα παιδιά όλων των τάξεων ξεχύθηκαν να τις διαβάσουν και όσο πιο πολλά ρήματα θυμόντουσαν τα συγκέντρωναν στον ” Τοίχο που μιλάει”. Νικητές; Μα φυσικά όλοι!