Αρχείο | Νοέμβριος 2015

11η Νοεμβρίου 1912

DSCN2803DSCN2808

Την Τρίτη 10 Νοεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, παρουσίασαν τη γιορτή που ετοίμασαν για την 103η επέτειο της απελευθέρωσης της Χίου από τους Τούρκους.

Πρόγραμμα γιορτής για την απελευθέρωση της Χίου

1) Ιστορικό από τη μαθήτρια Σοφιάνα Τσιάνου

2) Τραγούδι από τη χορωδία Ε και ΣΤ τάξεις ,με τη μουσικό Κωνσταντίνα Τουρνή

3) «Καημένη Χίος Ποίημα από τις μαθήτριες Αναστασία Τσαρούχη και Χιονία Αναστασία Κέβα

4) Ιστορικό από τη μαθήτρια Ρούλα Λάζου

5) Τραγούδι από τη χορωδία με τις E και ΣΤ τάξεις, με τη μουσικό Κωνσταντίνα Τουρνή

6) Το Ελληνόπουλο ,ποίημα από την μαθήτρια Αγγελική Τζούμα

7) Ιστορικό από την μαθήτρια Ιωάννα Καρυδιά

8) Ιστορικό από τον μαθητή Ιωάννη Γιαλιά

9) Αναμνήσεις ενός εφήβου από την απελευθέρωση από τον μαθητή Παύλο Παπαδόπουλο

10) Από το ημερολόγιο ενός ναυτικού από τους μαθητές Ιωάννη Γιαλιά και Διονύση Καλαμάκη

11) Τραγούδι από τη χορωδία με τις E και ΣΤ τάξεις, με τη μουσικό Κωνσταντίνα Τουρνή

12) Απόσπασμα από εφημερίδα της εποχής από τον μαθητή Διονύση Καλαμάκη

13) Ιστορικό από τον μαθητή Παντελή Λαβίδα

14) Τραγούδι από τη χορωδία με τις E και ΣΤ τάξεις ,με τη μουσικό Κωνσταντίνα Τουρνή

15) «Να το νησί μου» από τη μαθήτρια Ρόζα Ρούσσου

16) Ιστορικό από τον μαθητή Σωτήρη Γιάνκου

17) «21 Δεκέμβρη 1912» από τη μαθήτρια Μαριαλένα Βαβούλα

18) Ευλογημένη μέρα ,ποίημα από τις μαθήτριες Ρόζα Ρούσσου και Τριανταφυλλιά Γκαρή

19) Τραγούδι από τη χορωδία με τις E και ΣΤ τάξεις ,με τη μουσικό Κωνσταντίνα Τουρνή

20) «Αποθυμιές» από όλους τους μαθητές της Δ τάξης

Αποτελέσματα εκλογών για το νέο Δ.Σ Γονέων και κηδεμόνων

Την Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015 ,έγιναν εκλογές για την ανάδειξη του νέου Δ.Σ του σχολείου μας

Τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα:

Πρόεδρος: Δήμητρα Μιχαηλίδη

Αντιπρόεδρος: Σωτηρία Κουκουνάρη

Ταμίας: Ειρήνη Κατιμερτζή

Γραμματέας: Ελένη Δρίζου

Μέλη :Αναστασία Φωτεινού ,Φαλιέρου Χριστίνα ,Ειρήνη  Κομματά

Ευχόμαστε συγχαρητήρια !

Απλά Μαθήματα Αστρονομίας στο σχολείο μας

DSCN1316DSCN1330

Συνεχίζουμε με μεγάλη συμμετοχή και ενδιαφέρον τα “Απλά μαθήματα Αστρονομίας “σε συνεργασία με τον Σύλλογο Αστρονομίας Χίου κάθε Δευτέρα στις 7:00 το απόγευμα στο χώρο του σχολείου μας.Τα μαθήματα είναι ανοιχτά για μαθητές και γονείς -κηδεμόνες και άλλων σχολείων και περιλαμβάνουν οπτικοακουστικό υλικό σε επίπεδο θεωρίας στην αίθουσα και αστροπαρατήρηση -ουρανογραφία μέσω τηλεσκοπίων ,στην αυλή του σχολείου.

Εκλογές νέου Δ.Σ. Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Γονείς και Κηδεμόνες ετοιμαστείτε να βάλετε υποψηφιότητα!Ευχαριστούμε πάρα πολύ το παρόν Δ.Σ. για την μέχρι τώρα αμέριστη συμπαράσταση και βοήθειά του και σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 10-11-2015, αμέσως μετά τη γιορτή μας,θα διενεργήσετε τις εκλογές σας για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου.Να είστε όλοι εκεί γιατί χρειαζόμαστε δίπλα μας ξανά δυνατό και ορεξάτο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για να πάμε μπροστά!

Ευχαριστούμε…

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την αγορά 10 πυροσβεστήρων που είχαν λήξει και την αναγόμωση 3 ακόμα.