Αρχείο | Νοέμβριος 2017

Τσάι Συλλόγου Γονέων

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού σχολείου, με χαρά σας προσκαλεί στο τσάι, που θα γίνει στο κελί του Αγίου Αρτεμίου την Κυριακή 03 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 17:00 μμ.
Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.
Θα χορέψει το παιδικό χορευτικό τμήμα του Συλλόγου ” ο Δεσμός του Φραγκομαχαλά”.
Προσκλήσεις θα διατίθενται από τα μέλη του Συλλόγου καθώς και την ίδια μέρα στο χώρο της εκδήλωσης.

Τραγου-δρώντας με το 4ο

23770063_2262117464014554_1889412617_o

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου ,ημέρα μνήμης του Πολυτεχνείου ,τα παιδιά Ε΄και ΣΤ΄Ταξης με την μουσικό μας κ. Ντίνα Τουρνή και συνοδεία των δασκάλων του Σχολείου ,τραγούδησαν με ιδιαίτερο  τρόπο ,δίνοντας χρώμα ,τραγούδια σχετικά με την ημέρα, στην Απλωταριά .

Παρασύραμε και τους περαστικούς που στάθηκαν και κάποιοι τραγούδησαν μαζί μας.

Γιορτή πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου, το Σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές της Ε΄ τάξης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, πρωταγωνιστώντας σε ένα μικρό θεατρικό δρώμενο που έδινε με απλό, παραστατικό και κατανοητό τρόπο το μήνυμα της γιορτής σε όλους τους μαθητές  του σχολείου μας και του συστεγαζόμενου Νηπιαγωγείου.

Η χορωδία μας απέδωσε με πολλή ζωντάνια και μελωδικότητα σχετικά τραγούδια.  Οι γονείς καμάρωσαν τα παιδιά τους και ευχαριστήθηκαν τη γιορτή τους.

Αμέσως μετά οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης με τη συνοδεία δασκάλων, πήγαν στην Απλωταριά όπου τραγούδησαν με τη συνοδεία της καθηγήτριας Κα Ντίνα Τουρνή σχετικά τραγούδια, ξαφνιάζοντας ευχάριστα  τους περαστικούς, βάζοντάς τους στο πνεύμα της ημέρας.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 17 Νοεμβρίου 2017, σε Γιορτές,Ε΄τάξη.

11 Νοεμβρίου

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου παρακολουθήσαμε την πολύ όμορφη εκδήλωση που ετοίμασαν τα παιδιά της Δ΄ τάξης με την δασκάλα τους  κ. Μαρίκα Βαφιά, αφιερωμένη στην απελευθέρωση της Χίου.

Συγχαρητήρια!

Διαδρομή στον Κάμπο

ΤηνΠέμπτη  2 Νοεμβρίου Κάναμε μια πολύ όμορφη διαδρομή στην περιοχή του Κάμπου, ξεναγηθήκαμε στο citrus.

Μάθαμε πολλά πράγματα για την αρχιτεκτονική και την ιστορία της περιοχής .

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 2 Νοεμβρίου 2017, σε 2017-18.

Κάμπος

Στ΄Τάξη23224445_2252302571662710_275618547_o

Ιστορική διαδρομή

Περπατήσαμε στον Κάμπο, παρατηρήσαμε την αρχιτεκτονική, επισκεφθήκαμε την εκκλησία της Παναγίας, είδαμε τις καλλιέργειες και μέσα από την ξενάγηση στο citrus κατανοήσαμε τη σημασία των εσπεριδοειδών στην οικονομία του νησιού μας.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 2 Νοεμβρίου 2017, σε 2017-18,ΣΤ΄τάξη.