Αρχείο | Νοέμβριος 2019

Μουσικό σχολείο

IMG_20191122_101208_20191129081402824

Μια πολύ όμορφη μουσική εμπειρία,είχαμε την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου ,στο     Μουσικό σχολείο.

Μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε και να απολαύσουμε μια διεθνούς φήμης μουσικό ,την Δανάη Ντέργκεν.

Αφού ακούσαμε διάφορα μουσικά κομμάτια ,συζητήσαμε μαζί της και μας απάντησε σε ερωτήματα που είχαμε.

Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου,μπήκαμε στα στούντιο όπου οι μαθητές του σχολείου διδάσκονται διάφορα μουσικά όργανα.

Ήταν πραγματικά μια πολύ όμορφη εμπειρία!

Παγκόσμια ημέρα για τα Δικαιώματα του παιδιού

received_2368499156606693

20 Νοεμβρίου ,παγκόσμια ημέρα δικαιωμάτων του παιδιού και εμείς συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων για να μιλήσουμε γι αυτά.

Το 1989 γεννήθηκε η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (Convention on the Rights of the Child).

Η Σύμβαση είναι μια διεθνής συνθήκη ανθρωπίνων δικαιωμάτων που λέει πως όλα τα παιδιά γεννιούνται με βασικές ελευθερίες και δικαιώματα.

Μια τέτοια συνθήκη αποτελεί μια συμφωνία μεταξύ ανθρώπων ή κρατών όπου όλοι συμφωνούν να υπακούουν στον ίδιο νόμο. Η Σύμβαση  θέτει τις βασικές προϋποθέσεις για την ευημερία των παιδιών στα διάφορα στάδια της ανάπτυξής τους και είναι ο πρώτος παγκόσμιος, νομικά δεσμευτικός, κώδικας δικαιωμάτων των παιδιών στην ιστορία.

Αρχικά συμφωνήσαμε στο τι σημαίνει δικαίωμα και συζητήσαμε γι αυτό.  Στη συνέχεια βρήκαμε μόνοι μας κάποια δικαιώματα και τα καταγράψαμε .

Είδαμε μικρά βίντεο και βρήκαμε για ποιο δικαίωμα μιλούσε το καθένα.

Παρακολουθήσαμε την παρουσίαση που προετοίμασε η Γ’ τάξη

Καταλάβαμε ότι όλα τα παιδιά του κόσμου έχουν τα ίδια δικαιώματα για μια χαρούμενη και προστατευμένη ζωή .

Πολυτεχνείο

received_2618707038215980  Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου ,στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ,η Ε’ τάξη μας θύμισε τα γεγονότα του Πολυτεχνείου .

Με δραματοποίηση ,ανάγνωση κειμένων ,τραγούδια και παρουσιάσεις ταξιδέψαμε πίσω στο χρόνο και στα γεγονότα!

Συχγαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους κ. Μαρίκα Βαφιά!!

11 Νοεμβρίου

received_764988880633638Τα παιδιά της Δ’ τάξης ανέλαβαν να μας θυμίσουν τα γεγονότα της απελευθέρωσης του νησιού μας ,αυτό έγινε με πρωτότυπο και παραστατικό τρόπο.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στη στην κ. Γιαννακουδάκη την δασκάλα τους!

Το νησί των συναισθημάτων

Γέμισε συναισθήματα η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας το πρωί της Τρίτης 4 Νοεμβρίου, με τη βοήθεια της θεατρικής ομάδας hippo που μας παρουσίασε την διαδραστική παράσταση  “Το Νησί των Συναισθημάτων”
Η παράσταση είναι βασισμένη σε μια ιστορία του Χορχέ Μπουκάι.

Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στη διάρκεια της παράστασης με θεατρικό παιχνίδι ,παίρνοντας αποφάσεις για την εξέλιξη της ιστορίας ,νιώθοντας και ερμηνεύοντας συναισθήματα.