Η ημέρα κατά της βίας στο σχολείο

Την Πέμπτη 7  Μαρτίου αφιερώσαμε χρόνο για να μιλησουμε για τη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό.Φαινόμενα τα οποία κερδίζουν διαρκώς έδαφος πλέον και στη χώρα μας.

Ο εκφοβισμός είναι σύνθετο φαινόμενο και μπορεί να αναφέρεται σε σωματική (σπρωξίματα, κλωτσιές, μπουνιές), συναισθηματική, ή λεκτική επίθεση (κοροϊδία, βρισιές, σαρκασμό, χειρονομίες, συκοφαντίες, γελοιοποίηση, απειλές),  και ηλεκτρονικό εκφοβισμό (κακόβουλα sms, κλήσεις, e-mail, chat με απειλητικό περιεχόμενο)κ.λ.π.

Αφού μιλήσαμε με τα παιδιά που κατέθεσαν απόψεις και εμπειρίες ,παρακολουθήσαμε την ταινία : “το θαύμα” που ευαισθητοποιεί και προβληματίζει τον θεατή σχετικά με το θέμα αυτό.

Σίγουρα θα θυμόμαστε τα μηνύματα αυτής της μέρας και θα τα εφαρμόζουμε στην καθημερινότητα μας.