28η Οκτωβρίου 2023

Την προηγούμενη Παρασκευή γιορτάσαμε στο σχολείο μας τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Αφού κάναμε την καθιερωμένη προσευχή στον προαύλιο χώρο του σχολείου, στη συνέχεια πήγαμε στο χώρο του γηπέδου για την έπαρση της σημαίας από μαθητή της Στ’ τάξης με τη βοήθεια της γυμνάστριάς μας, κ. Καλογρά Ευαγγελίας.

Σειρά είχε η γιορτή της Γ’ τάξης του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της δασκάλας της τάξης, κ. Καστανά Όλγας, την οποία παρακολουθήσαμε όλοι μαζί, μαθητές και γονείς, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Τα μικρά μας της Γ’ τάξης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό βροντοφωνάζοντας για ακόμη μία φορά το ΟΧΙ και παρουσιάζοντάς μας εικόνες και μικρά δρώμενα συνοδευόμενα με τραγούδια του τότε, που μας μετέφεραν νοερά στη δύσκολη εκείνη εποχή του πολέμου με τους Ιταλούς. Παράλληλα όμως, προς το τέλος της γιορτής, τα παιδιά έκαναν την έκπληξη και μας έδειξαν πώς μπορούμε και πρέπει να τολμάμε να φωνάζουμε ΟΧΙ και τώρα, σε κάθε στιγμή της ζωής μας, όπου είναι απαραίτητο. Μας έφτιαξαν μάλιστα πλακάτ με σχετικά μηνύματα:

• ΟΧΙ στην καταπάτηση των δικαιωμάτων μας!
  • ΟΧΙ στην καταστροφή του περιβάλλοντος!
  • ΟΧΙ στην στέρηση ελευθερίας λόγου και έκφρασης!
  • ΟΧΙ σε όσους μας καλλιεργούν τον φόβο και μας απειλούν!
  • ΟΧΙ σε όσους μας μιλούν άσχημα και δεν μας σέβονται!
  • ΟΧΙ σε κάθε μορφή καταπίεσης!
  • ΟΧΙ στο ψέμα και στην υποκρισία!
  • ΟΧΙ στην κακοποίηση γυναικών!
  • ΟΧΙ στη βία και στον πόλεμο!
  • ΟΧΙ στον ρατσισμό!
  • ΟΧΙ στην κακία και στο μίσος!
  • ΟΧΙ στον θυμό, στο άγχος και στις στεναχώριες
  • ΟΧΙ στον εκφοβισμό!
  • ΟΧΙ στην καταπάτηση αξιών και ιδανικών!

Η γιορτή τελείωσε με τους μαθητές να καταχειροκροτούν την προσπάθεια των παιδιών της Γ’ τάξης. Φωτογραφικά στιγμιότυπα της γιορτής θα δείτε παρακάτω. Και του χρόνου!