Πρόγραμμα: “Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο”

Την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου  επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι κ.Κεβόπουλος  Γιώργος-Διοικητής Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Χίου και κ. Γεόμελος Απόστολος-Υπασπιστής Διιεύθυνσης Αστυνομίας Χίου -τους οποίους ευχαριστούμε πολύ-στα πλαίσια του προγράμματος “Ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο’ και μας εκπαίδευσαν σε βασικές αρχές προστασίας στο διαδίκτυο.Στην επιλογή του προγράμματος μας οδήγησε η παρατήρηση της έντονης ενασχόλησης των μαθητών  μας με το ίντερνετ στον ελεύθερο χρόνο τους-ενασχόληση που δεν έχει πάντα εκπαιδευτικό σκοπό.Έτσι γεννήθηκε  η ανάγκη ενημέρωσης για τις παγίδες που μπορεί να συναντήσουν σ΄αυτό με ενδεχόμενη συνέπεια τη θυματοποίησή τους,αλλά και το cyberbullying , την προστασία τους , πού μπορούν να απευθυνθούν κ.τ.λ..Πρόκειται για την πρώτη φάση του προγράμματος  που θα  συνεχιστεί με τους μαθητές αλλά  και τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας , οι οποίοι επίσης θα περάσουν από σχετική ενημέρωση και εκπαίδευση -όπως και οι δάσκαλοι του σχολείου-ώστε να μπορούν να προστατεύουν τα παιδιά τους και τους εαυτούς τους.