“Υιοθεσίες”

Την Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου ,βρεθήκαμε στην αυλή η Α τάξη και η Ε τάξη για να παίξουμε ,να  γνωριστούμε και να κάνουμε τα μικρά μας πρωτάκια να νιώσουν όμορφα και οικεία με τα μεγαλύτερα παιδιά.

Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης στην Α τάξη του δημοτικού η Ε τάξη υποδέχτηκε τους μικρούς μαθητές και με παιγνιώδη τρόπο τους ” υιοθέτησε”

Μέσα από διάφορα παιχνίδια που κάναμε μαζί κάθε πρωτάκι μπήκε στη  “φωλίτσα -αγκαλιά ” των μεγαλύτερων παιδιών που υποσχέθηκαν να είναι οι “προστάτες”   τους για όλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Με τον τρόπο αυτό οι μικροί μαθητές  θα νιώθουν περισσότερη ασφάλεια και σιγουριά και έτσι θα  αναπτυχθούν σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ τους. Οι μεγαλύτεροι μαθητές θα  μάθουν να φροντίζουν τους μικρότερους, να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να λύνουν προβλήματα, να βοηθούν και να νιώθουν την ικανοποίηση της προσφοράς.