Η αστροφυσικός Δρ Στέλλα Μπουλά στο σχολείο μας!

Την Τρίτη 15-3-22 είχαμε την τιμή και την χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την χιώτισσα μεταδιδακτορική ερευνήτρια Δρ Στέλλα Μπουλά, η οποία εργάζεται στο Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής, Ακαδημία Επιστημών Πολωνίας-Πεδίο έρευνας: Αστροφυσική Υψηλών Ενεργειών. Είναι η δεύτερη φορά που μας επισκέπτεται καθώς το 2018 είχε υλοποιήσει με μαθητές και γονείς το βιωματικό πρόγραμμα “Μαγειρεύοντας κομήτες”. Αυτή τη φορά η Δρ Στέλλα Μπουλά υλοποίησε τρία βιωματικά εργαστήρια με θέματα:Α-Β τάξεις: Η γειτονιά του ήλιου μας (πλανήτες, κινήσεις, μέρα νύχτα) προσομοίωση επιφάνειας ΔίαΓ-Δ τάξεις: Χορός 3 σωμάτων- Γη , Σελήνη, Ήλιος (εκλείψεις, εποχές χρόνου) Ε-ΣΤ τάξεις: Άστρα και νεφελώματα-πειραματική προσομοίωση νεφελώματοςΣτο τέλος κάθε εργαστηρίου, εκτοξεύσαμε πυραύλους !Την ευχαριστούμε πάρα πολύ γιατί και πάλι πλούτισε τα μυαλά των παιδιών μας με γνώσεις, περιέργεια και φαντασία!