Σχέδιο εβδομάδας εθελοντισμού

ΣΧΕΔΙΟ   ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ   11-17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

LDI GR BLUE

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ: Κέρογλου Μαρία, Καλογρά Ευαγγελία(σχολείο), ΦωτεινούΜαλαχιά  Αναστασία,Κατιμερτζή Ειρήνη(Σύλλογος Γονέων), Καρίβαλης Αλέξης (εκπρόσωπος Δήμου Χίου) και όλοι οι μαθητές του σχολείου.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ

1)Προπαρασκευή σχεδίου: Καταγραφή κατάστασης-προτάσεις

Παρασκευή 8-4-2016: η ΣΤ τάξη καταγράφει την κατάσταση του σχολείου σχετικά με τη βλάστηση, τα απορρίμματα, τα υλικά, τα χρώματα, την σπατάλη του νερού , του χαρτιού, των συσκευασιών(6η ώρα)ΚΑΙ προτείνει ιδέες για ένα σχολείο πιο όμορφο, καθαρό και φιλικό στο περιβάλλον

2)Δευτέρα 11-4-2016 : ξεχορτάριασμα-συλλογή σκουπιδιών (τα παιδιά να φέρουν από το σπίτι γάντια κηπουρικής)

Α΄τάξη: την 5η ώρα ξεχορταριάζει το μικρό παρτέρι δίπλα στο μπάσκετ

Β΄τάξη:4η ώρα ξεχορταριάζει το παρτέρι πίσω από το κυλικείο

Γ΄τάξη: 6η ώρα ξεχορταριάζει το παρτέρι στο ξύλινο σαλονάκι

Δ΄τάξη: 5η ώρα μαζεύει τα σκουπίδια της παιδικής χαράς

Ε τάξη: την  5η ώρα, η ξεχορταριάζει το παρτέρι μπροστά στην αίθουσά της κ στη αίθουσα θεάτρου

ΣΤ τάξη: 5η ώρα, ξεχορταριάζει το παρτέρι  πίσω από το γραφείο δασκάλων.

3) Τρίτη, 12-4-2016: Συλλογή χαρτικών για ανακύκλωση ανά τάξη και συγκέντρωσή τους σε κούτες. Καταγραφή ιδεών για μεταποίησή τους σε έργα τέχνης. Ό,τι περισσεύει, ειδοποιούμε την Ανακύκλωση να έρθει να το πάρει.

4)Τετάρτη 13-4-2016 Φτιάχνουμε λαμπάδες όσες τάξεις δεν τις έχουμε τελειώσει με ανακυκλωμένα υλικά.

5)Πέμπτη 14-4-2016: Βάφουμε τοίχους της αυλής ανά τάξη στις ώρες της μουσικής, της ευέλικτης, της γυμναστικής και των εικαστικών. Τα παιδιά πρέπει να έρθουν με πολύ πρόχειρα ρούχα διότι μπορεί να λερωθούν με πλαστικά χρώματα.

6)Παρασκευή 15-4-2016: Σχεδιάζουμε ανά τάξη το περίγραμμα μιας ζωγραφιάς σε ένα τοίχο.

Κυριακή 17-4-2016 (Πανελλήνια Ημέρα Εθελοντισμού)

Ραντεβού στις 10:00 στο σχολείο μαζί με τους γονείς. Οι γονείς θα βοηθήσουν στο ξεχορτάριασμα της παιδικής χαράς και θα φέρουν αρωματικά φυτά(θυμάρι, ρίγανη κ.τ.λ και λουλούδια που δεν απαιτούν πότισμα) και τσαπάκια για να τα φυτέψουμε. Συνεχίζουμε επίσης τις ζωγραφιές που δεν τελειώσαμε(Γεμίζουμε με χρώμα).

ΓΟΝΕΙΣ, αν έχετε σπίτι σας πλαστικά χρώματα που δεν χρειάζεστε, θερμή παράκληση να τα διαθέσετε στο σχολείο

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ