Κτήμα παφυλίδα

Την  Τετάρτη  30 Μαρτίου  2016  όλοι οι μαθητές  του  σχολείου  μας  πήγαν εκδρομούλα  στο  Κτήμα  Παφυλίδα στην  ομώνυμη  περιοχή  του  νησιού  μας.

Η  Α΄ και  Β΄ Τάξεις παρακολούθησαν  ένα  βιωματικό  σεμινάριο με θέμα  τη Γη.

Μόλις  φτάσαμε,  οι  υπεύθυνοι  μας  καλωσόρισαν και  περάσαμε  στο  ειδικά  διαμορφωμένο  σινεμαδάκι  τους,  που  είδαμε  ένα  διαδραστικό παραμύθι  για  τα  δέντρα  και  τα  ζώα  που  παρομοιάζονται  με  τις  πολυκατοικίες  και  τους  ανθρώπους.

Κατόπιν, μας  οδήγησαν  στα  τραπέζια  όπου  σχεδιάσαμε  ενώνοντας  αριθμούς  από  το  1  έως  το  59,  ένα  πουλάκι  που θα επισκέπτεται τη Χίο μας πολύ  συχνά από δω  και πέρα: τον σταχτοτσικνιά.  Επίσης,  χρωματίσαμε από  δύο  πουλιά  κάθε  παιδί.  Τσαλαπετεινούς,  κούκους,   αγριοπερίστερα,  δεκαοχτούρες  και   κότσυφες.  Μας  έδωσαν  χρώματα  και  ψαλίδια  για  να  καλλιτεχνήσουμε

Ώρα  για  κολατσιό. Απλώσαμε  στα  τραπέζια  τα  φαγητά μας, αλλά  μας  κέρασαν  και  τετράγωνα μπισκότα  με  σπιτική  μαρμελάδα πορτοκάλι ? λεμόνι.

Το  καλύτερο  ήρθε  μετά.  Βόλτα  σε  μονοπάτι  στη  φύση.  Παρατηρήσαμε  δέντρα,  θάμνους,  λουλούδια  και  βότανα.  Ακούσαμε  τους  ήχους  της  φύσης.  Μυρίσαμε  λουλούδια  και  αρωματικά  φυτά.  Γνωρίσαμε  τη  ρίγανη  τη  λαδανιά, τον  σπάρτο,  μια  άγρια  ορχιδέα και  το χαμομήλι.  Αναπνεύσαμε  το  καθαρό  αεράκι.  Μας  αγκύλωσαν  και  κάποια  άγρια  χόρτα,  αλλά  δε  διαμαρτυρηθήκαμε.

Στην  επιστροφή  είδαμε  και  τα  ζώα  του  αγροκτήματος.  Κατσίκες,  χήνες,  χελώνες,  αλλά  και  έναν  τράγο  με  το  μούσι  του.

Οι  γενικές  εντυπώσεις  ήταν  θετικότατες.  Τα  παιδιά  γύρισαν  κουρασμένα,  αλλά  ικανοποιημένα. Ευτυχώς,  κανένα  αρνητικό  απρόοπτο  δεν  επισκίασε την  εκδρομή  μας

DSC04224 DSC04225 DSC04226 DSC04230 DSC04240 DSC04253