Εορτασμός της ημέρας σχολικού αθλητισμού

Για να γιορτάσουμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στις 30 Σεπτεμβρίου, πήγαμε σήμερα περπάτημα από την Παναγιά την Κρήνα στο χωριό των Βαβύλων. Παρέα μας καλή ήταν μερικά παιδιά από το Ειδικό Σχολείο της Χίου. Φτάσαμε στην εκκλησία που αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς και προστατεύεται και συντηρείται από την Αρχαιολογική Υπηρεσία Χίου. Την παρατηρήσαμε, συζητήσαμε για την ιστορία της διαβάζοντας και σχολιάζοντας τις πληροφορίες που βρήκαμε εκεί τοποθετημένες από την Αρχαιολογική Υπηρεσία και στη συνέχεια περπατήσαμε μέσα από το δάσος και τον εξοχικό δρόμο για να φτάσουμε στο χωριό. Στη διαδρομή παρατηρήσαμε τη φύση γύρω μας, τα μαστιχόδεντρα, τα διάφορα άλλα δέντρα και φυτά που είδαμε, τις αγροτικές εργασίες που γίνονται αυτή την εποχή. Μετά από σχετικές απορίες μιλήσαμε και για το πώς και τι εργασίες χρειάζονται ώστε να παραχθεί η μαστίχα. Έτσι παράλληλα με τον προφανή σκοπό της εκδρομής αυτής που ήταν η άσκηση μάθαμε και πληροφορίες για τη φύση και τα φυτά. Μπαίνοντας στο χωριό παρατηρήσαμε και το κλειστό πλέον σχολείο και την αρχιτεκτονική του χωριού. Συνολικά φύγαμε από κει λίγο πλουσιότεροι σε εμπειρίες. Παρακάτω θα δείτε μερικές φωτογραφίες από τη βόλτα μας.