Σχολικός Κήπος: μια δράση συμμετοχής όλου του σχολείου!

Όπως και πέρυσι, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες, με την συνεχή βοήθεια της κ. Πόπης Καλαμάκη του Τ.Ε. , του κ. Βαγγέλη Τσιόπτσια και της κ. Όλγας Καστανά καλλιεργούν και φροντίζουν τον ανθόκηπο και τον λαχανόκηπο του σχολείου μας. Ειδικά σήμερα,στα πλαίσια της 2ης ενότητας δεξιοτήτων με θέμα :”Ο σχολικός μας κήπος”, τα παιδάκια της Δ΄΄ τάξης περιποιήθηκαν και φρόντισαν τα παρτέρια του σχολείου φύτεψαν πατάτες μαρούλια κουκιά κρεμμύδια αρωματικά φυτά κτλ. Τα σκάλισαν τα πότισαν και έμαθαν για τις ιδιαιτερότητες και τις ανάγκες του κάθε φυτού. Σήμερα με πολλή χαρά βγάλαμε τα πρώτα μας κρεμμύδια τα πλύναμε και το κάθε παιδάκι πήρε σπίτι του από ένα κρεμμύδι για τη σαλάτα του🤣🤣🤣 Σειρα τις επόμενες μέρες έχουν και τ άλλα λαχανικά…..