Αρχείο | Οκτώβριος 2022

Αστροφυσικός στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου, είχαμε την μεγάλη χαρά να μας επισκεφθεί η Δρ Αστροφυσικής, Στέλλα Μπουλά (ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Πολωνικής Ακαδημίας Επιστημών). Συγκεντρωθήκαμε λοιπόν στην αίθουσα θεάτρου του σχολείου για να μας παρουσίασει τις τελευταίες εικόνες από το Διαστημικό Tηλεσκόπιο James Webb.

Οι πρώτες εικόνες που δημοσιεύτηκαν από το τηλεσκόπιο James Webb μας δίνουν μια πρώτη εικόνα από μακρινούς γαλαξίες.

Χαρακτηριστική είναι η φωτογραφία από το «Κουιντέτο του Στεφάν» απεικονίζει μια ομάδα πέντε γαλαξιών που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Μια εικόνα που έχει δημιουργηθεί από 1000 ξεχωριστά αρχεία και απεικονίζει μια περιοχή που βρίσκεται 290 εκατομμύρια έτη φωτός μακριά, δίνοντας μας μια γεύση από την πρώτη συμπαγή ομάδα γαλαξιών που ανακαλύφθηκε ποτέ.

Εμείς βέβαια δεν μείναμε μόνο στην εντυπωσιακή παρουσίαση, την “βομβαρδίσαμε” με ερωτήσεις για το διάστημα , τους πλανήτες και φυσικά για τον αν υπάρχει ζωή και αλλού. Με μεγάλη ευχαρίστηση και υπομονή μας εξήγησε τόσα πολλά!!

Ευχαριστούμε πολύ!!!!

Υγιεινή Διατροφή – A’ τάξη

Τα παιδιά της Α΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του 1ου εργαστηρίου δεξιοτήτων «Ζω καλύτερα-Ευ Ζην», συζήτησαν σχετικά με το τι σημαίνει γι’ αυτά ‘υγιεινή διατροφή’. Διατυπώθηκαν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις για τις τροφές που κάνουν καλό στην υγεία μας και τις τροφές τις οποίες καλό είναι να αποφεύγουμε, ενώ τονίσαμε ότι οι τροφές με ζάχαρη και πολλά λιπαρά θα πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο. Προκειμένου, μάλιστα, να διερευνηθούν οι διατροφικές προτιμήσεις των παιδιών, μοιράστηκε ένα ‘χρωματιστό’ και διαφορετικό ερωτηματολόγιο, το οποίο τα καλούσε να απαντήσουν τι τρώνε για πρωινό και τι για κολατσιό. Τα παιδιά συμπλήρωσαν με ειλικρίνεια και πολλά από αυτά διαπίστωσαν ότι θα πρέπει να βγάλουν την πολλή σοκολάτα από την καθημερινή τους διατροφή και να προσθέσουν περισσότερα φρούτα!

28η Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, συγκεντρωθήκαμε στην Αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας για να γιορτάσουμε την επέτειο του “ΟΧΙ”

Τα παιδιά της Γ’ τάξης με πολύ όμορφο τρόπο μας θύμισαν γεγονότα, μας συγκίνησαν, μας έκαναν να νιώσουμε υπερήφανοι. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και στην δασκάλα τους κ. Αγγελική Αντωνίου.

Στην ίδια εκδήλωση, παραδόθηκε και η σημαία στους σημαιοφόρους και σχηματίστηκαν οι εξάδες για τα δυο εξάμηνα του έτους.

Συγχαρητήρια στα παιδιά!

Ενδοσχολική Επιμόρφωση 2022-23:”Η σχολική διαμεσολάβηση για την επίλυση συγκρούσεων μεταξύ ομηλίκων” 4δ.ω. : Καλαμάκη Καλλιόπη και Κέρογλου Μαρία

Στις 27-10-2023 υλοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση 4 διδακτικών ωρών από τις 10:00-14:00 με θέμα”Η σχολική διαμεσολάβηση για την επίλυση συγκρούσεων μεταξύ ομηλίκων” από τις Καλαμάκη Καλλιόπη και Κέρογλου Μαρία. Το επιμορφωτικό υλικό στηρίχτηκε κυρίως στο πρόγραμμα “Αντιγόνη” ενώ έγινε και αποτίμηση της περσινής υλοποίησης του ίδιου προγράμματος.

Ναι στην ειρήνη! Όχι στον πόλεμο!

Τα παιδάκια της Β’ τάξης του σχολείου μας, όπως τα παιδιά όλου του κόσμου, θέλουν την ειρήνη. Ειρήνη για να κερδίσουμε τη ζωή μας, για να ονειρεύομαστε, για να παράγουμε, για να προοδεύσουμε εμείς κι όλη η ανθρωπότητα.

Μιλήσαμε για τα θετικά της ειρήνης και για τα αρνητικά του πολέμου, ζωγραφίσαμε την ειρήνη, κάναμε καρτούλες, ακούσαμε τραγούδια για την επέτειο του ΟΧΙ, διαβάσαμε ποιήματα και είπαμε ιστορίες για τον ελληνοιταλικό πόλεμο.

Παιχνίδι με τις λέξεις

Στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας προσεγγίσαμε την εκμάθηση λέξεων με έναν διαφορετικό, παιγνιώδη τρόπο. Αντί να τις γράψουμε, σκεφτήκαμε να τις σχηματίσουμε με πλαστελίνη πάνω στο θρανίο μας. Έτσι εντάσσουμε και την αίσθηση της αφής. Οι πολλοί και διαφορετικοί τρόποι σχηματισμού λέξεων αποδεδειγμένα βοηθούν τα παιδιά στην εκμάθηση λέξεων. Και ιδού το αποτέλεσμα!

Η Β’ τάξη υποδέχεται το φθινόπωρο

Τα παιδιά έφεραν φύλλα από φυλλοβόλα δέντρα και έκαναν κολλάζ, έσπασαν ρόδια, ζωγράφισαν και έγραψαν λογάκια για το Φθινόπωρο.

Η δική μου ιστορία Ε’ τάξη

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων για την πρώτη θεματική “ευ ζην”, φέραμε στην τάξη αντικείμενα που αγαπάμε, που μας θυμίζουν σημαντικές στιγμές της ζωής μας και διηγηθήκαμε την “προσωπική μας ιστορία” Παρουσιάσαμε τον εαυτό μας, μιλήσαμε για όμορφες στιγμές, μοιραστήκαμε αναμνήσεις και γνωριστήκαμε καλύτερα.

Εορτασμός της ημέρας σχολικού αθλητισμού

Για να γιορτάσουμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στις 30 Σεπτεμβρίου, πήγαμε σήμερα περπάτημα από την Παναγιά την Κρήνα στο χωριό των Βαβύλων. Παρέα μας καλή ήταν μερικά παιδιά από το Ειδικό Σχολείο της Χίου. Φτάσαμε στην εκκλησία που αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς και προστατεύεται και συντηρείται από την Αρχαιολογική Υπηρεσία Χίου. Την παρατηρήσαμε, συζητήσαμε για την ιστορία της διαβάζοντας και σχολιάζοντας τις πληροφορίες που βρήκαμε εκεί τοποθετημένες από την Αρχαιολογική Υπηρεσία και στη συνέχεια περπατήσαμε μέσα από το δάσος και τον εξοχικό δρόμο για να φτάσουμε στο χωριό. Στη διαδρομή παρατηρήσαμε τη φύση γύρω μας, τα μαστιχόδεντρα, τα διάφορα άλλα δέντρα και φυτά που είδαμε, τις αγροτικές εργασίες που γίνονται αυτή την εποχή. Μετά από σχετικές απορίες μιλήσαμε και για το πώς και τι εργασίες χρειάζονται ώστε να παραχθεί η μαστίχα. Έτσι παράλληλα με τον προφανή σκοπό της εκδρομής αυτής που ήταν η άσκηση μάθαμε και πληροφορίες για τη φύση και τα φυτά. Μπαίνοντας στο χωριό παρατηρήσαμε και το κλειστό πλέον σχολείο και την αρχιτεκτονική του χωριού. Συνολικά φύγαμε από κει λίγο πλουσιότεροι σε εμπειρίες. Παρακάτω θα δείτε μερικές φωτογραφίες από τη βόλτα μας.