Αρχείο | Μάιος 2021

3η Τηλεδιάσκεψη “Οδυσσέας”

Την Πέμπτη 27 Μαΐου    «συναντηθήκαμε»  διαδικτυακά με την Στ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου .Αυτή τη φορά από το φυσικό μας χώρο που είναι το σχολείο μας.

Παρουσιάσαμε την έρευνα μας σχετικά με την αξιοποίηση χρόνου στην καραντίνα , την ελπίδα  μας  για το μέλλον και τις καινούριες συνήθειες που αποκτήσαμε

Οι φίλοι μας απ το 1ο Δημοτικό  κατέγραψαν  τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μας σε ένα padlet :

και εμείς στο δικό τους:

Παρουσιάσαμε και τους  ήρωες  του ψηφιακού παραμυθιού που θα γράψουμε  για το τέλος του προγράμματος  «Οδυσσέας» και εκείνοι μας έδειξαν τους δικούς τους

Διαδικτυακή επίσκεψη στο γεωπάρκο Λέσβου

Επισκεφτήκαμε το μουσείο του απολιθωμένου δάσους στο Σίγρι και το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα για τα φυτά που ζούσαν στην περιοχή την εποχή της μεγάλης έκρηξης .

Δημιουργήσαμε κολάζ με το αγαπημένο φυτό κάθε παιδιού.

Η ανατομία ενός ψαριού

Στο πλαίσιο της μελέτης περιβάλλοντος κάναμε ” ανατομία ενός ψαριού”

ΤΑ ΤΡΙΤΑΚΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΥΝ

Μια μαθήτρια, έφτιαξε με τα πλαστικά μπουκάλια του νερού ,μολυβοθήκη, ένα σουρωτήρι και μια θήκη για το σφουγγάρι μπάνιου.

Άλλος μαθητής έκανε γλαστρούλες ,  και φύτεψε σπόρους πιπεριάς, φύτρωσαν μικρές πιπερίτσες.

Η δασκάλα της  Γ’ τάξης , Όλγα Καστανά έκανε ένα διακοσμητικό. Χρησιμοποίησε για βάση έναν πλαστικό δίσκο από τάρτα και μπουκαλάκια από βιταμίνες. Τις έκανε μικρά  μανιταράκια  . Μέσα έβαλε χρωματιστή άμμο και φιογκάκια.

Η Γ ΤAΞΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΦΥΤΟΛOΓΙΑ

Τα παιδιά της Γ’ τάξης ,στα πλαίσια  της μελέτης περιβάλλοντος  ,εδώ και μήνες  συλλέγουν για το φυτολόγιο τους ,φύλλα ,άνθη ,ρίζες  και καρπούς.

Ιδού οι συλλογές τους!!

Μηνύματα για το περιβάλλον

Environmental messages on the talking wall of our school (Περιβαλλοντικά μηνύματα στον «τοίχο που μιλάει») ,από την Δ’ και την Ε’ τάξη•

In the fifth unit of our english book, we talked about the environment and environmental pollution and we decided to write some messages on the “talking wall” of our school, so that we might persuade our classmates and friends to do something about it. Here’s what we wrote.
*Στο Πέμπτο κεφάλαιο του βιβλίου μας , μιλήσαμε για το περιβάλλον και την μόλυνση και αποφασίσαμε να γράψουμε μερικά μηνύματα στον “τοίχο που μιλάει” του σχολείου μας ,
Έτσι ώστε μπορεί να πείσουμε τους συμμαθητές μας και τους φίλους να κάνουν κάτι γι αυτό.
Δείτε τι γράψαμε στην παρουσίαση που ανοίγει αν πατήσετε εδώ:

Κυκλαδικός πολιτισμός από την Γ’ τάξη

Στο μάθημα της Ιστορίας μιλήσαμε και μάθαμε πολλά για τον κυκλαδικό πολιτισμό.

Εντυπωσιαστήκαμε ιδιαίτερα με τα ειδώλια και έτσι σχηματίσαμε με ζυμάρι και πλαστελίνη γυναικεία ειδώλια και ένα τηγανόσχημο αγγείο

Όλα τα ταλέντα μας θα βγουν στο κουκλοθέατρο

Η Α΄τάξη δημιουργεί με την καθοδήγηση της κ. Λίτσας Καλογρά και της κ. Μίτσας Γιαννακουδάκη