Αρχείο | Μάρτιος 2021

25 Μαρτίου 2021

Με έναν διαφορετικό τρόπο φέτος τα παιδια της Στ’ και της Ε’ τάξης τίμησαν την επέτειο των 200 χρόνων από την επανάσταση το 1821

Συνδεθηκαμε όλοι μαζί και τα παιδια παρουσίασαν με πολύ όμορφο τρόπο ήρωες εκείνης της εποχης και αφηγηθηκαν κομμάτια της ιστοριας.

Ήταν πολυ όμορφο και συγκινητικό .

Συγχαρητήρια στα παιδιά που απέδωσαν τόσο ωραία τα κείμενα τους!

Ε΄-Ε-΄Ελάτε να …παγώσουμε!

Είπαμε εδώ στην Ε΄με την κυρία Άννα Χρυσικοπούλου, να σπάσουμε… τον πάγο μεταξύ μας. Αλλά , πρώτα έπρεπε να μελετήσουμε το συστατικό του, το νερό. Η καλή μας φίλη,η Φυσική ,έπαιξε μαζί μας! Δείτε πώς:

Περιφέρεια 4ου Δημοτικού Σχολείου Χίου

Η περιφέρεια του 4ου Δημοτικού Σχολείου Χίου,με κέντρο την περιοχή “Τουρλωτής”, αρχίζει από τη συμβολή των οδών Ιουστινιάνι και Πουλάκη (η οδός Πουλάκη ανήκει στο 4ο Δ.Σ). Ανεβαίνει την Ιουστινιάνι, παίρνοντας μόνο τη δεξιά πλευρά και προχωρεί βόρεια στην οδό Ανθεστηρίων, παίρνοντας και τις δυο πλευρές της. Ακολουθεί τη Μητροδώρου παίρνοντας όλες τις οικίες, δεξιά και αριστερά, καθώς και τις παρόδους της Γ.Γλαράκη και Γλαύκης και βγαίνει στην οδό Κ.Μονομάχου μέχρι τη συμβολή της με Θεσμοφορείων(η οδός Θεσμοφορείων ανήκει στο 3ο-8ο ΔΣΧίου)Ακολουθεί την οδό Κ.Μονομάχου βόρεια, παίρνοντας το αριστερό μέρος και στρίβει στην οδό Μεραρχίας Αρχιπελάγους, παίρνοντας το αριστερό μέρος μέχρι τη 2η Πάροδο.Πριλαμβάνει τις οδούς Καραβούρνων, Αρτεμιδώρου,Παλαιάς Ποταμιάς,Αγέλης, Αβροφροσύνης και Κλεινομάχου, και καταλήγει στην Αγίας Μαρκέλλας. Συνεχίζει στη Νέας Μονής και στρίβει δεξιά στην Ιωάννη Γεωργαντή την οποία και ακολουθεί μέχρι το τέλος της στη συμβολή με τη Μεραρχίας Αρχιπελάγους και Καλαβρύτων(όριο με 3ο-8οΔΣ)

Από τη συμβολή των οδών Ιουστινιάνι, Καυκάλου και Γλύπτη προχωρεί νότια στην οδό Καυκάλου παίρνοντας μόνο τη δεξιά πλευρά, καταλήγει στην Αγίας Κυριακής και εισέρχεται στη Γιάννη Σόδη (μετονομασία Κώστα Χαλιορή) την οποία και ακολουθεί μέχρι το τέρμα της. Στρίβει στην Μεγάλου Αλεξάνδρου την οποία και ακολουθεί μέχρι τέλους και καταλήγει στη Νίκου Γιαλούρη, από τη συμβολή της με την Αγίου Αλεξάνδρου μέχρι τη συμβολή της με την Αγίου Γεωργίου Ορφανού, παίρνοντας πάντα και τις δύο πλευρές.