Αρχείο | Ιανουάριος 2021

Βότανα στη Μελέτη Περιβάλλοντος

Με τα παιδιά της Γ’ τάξης ,στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος, μιλήσαμε, είδαμε βίντεο και εικόνες στο διαδίκτυο για τα αρωματικά φυτά και βότανα της ιδιαίτερης πατρίδας τους, της Χίου.

Οι μαθητές έφεραν από το σπίτι τους πολλά αρωματικά φυτά και βότανα (ρίγανη ,θυμάρι, δεντρολίβανο ,ευκάλυπτο, άνηθο ,μαντζουράνα, μελισσόχορτο ,χαμομήλι, μαϊντανό, δυόσμο, φασκόμηλο κ. α. Αφού τα μύρισαν, τα είδαν και αναγνώρισαν το καθένα, μιλήσαμε για τη χρησιμότητα τους.

Μελέτη περιβάλλοντος Β’ τάξη

Την Πέμπτη 21/1 με την Β’ τάξη βγήκαμε στην αυλή του σχολείου για να μάθουμε πώς να προσανατολιζόμαστε.

Βρήκαμε την Ανατολή, τη Δύση, τον Βορρά και τον Νότο.

Μετά γράψαμε και ζωγραφίσαμε τι βλέπουμε στο κάθε σημείο του ορίζοντα!

Βασιλόπιτα από τον Σύλλογο Γονέων

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες, και η διευθύντρια του 4ου Δ.Σ.Χίου, ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για τα βασιλοπιτάκια και τα δώρα που προσέφεραν σήμερα στα παιδιά αλλά και για την βασιλόπιτα και το δώρο προς εμάς τους εκπαιδευτικούς.

Ευχόμαστε και του χρόνου, με υγεία και χαρά σε όλο τον κόσμο!