Αρχείο | Φεβρουάριος 2019

Τσικνοπέμπτη – γαιτανάκι

Την Πέμπτη 28 φεβρουαρίου ,ήταν τσικνοπέμπτη και βγήκαμε στην αυλή με το γαιτανάκι μας καθώς ο σύλλογος  γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας ετοίμαζε σουβλάκια για όλα τα παιδιά.

Ευχαριστούμε πολύ! Και του χρόνου!

received_657355364682059 received_2269969549996396 IMG_20190228_121300 IMG_20190228_121306 IMG_20190317_184147_924

Πυροσβεστική

Την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου,επισκεφθήκαμε την Πυροσβεστική .Μας υποδέχθηκαν και μας μίλησαν για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούν σε κάθε περίπτωση ,μας έδωσαν συμβούλες για το πως πρέπει να φερόμαστε σε περίπτωση πυρκαγιάς.

Αφού ξεναγηθήκαμε στους χώρους, μας επέτρεψαν  να μπούμε στα οχήματα και να τα δούμε από κοντά.

Ευχαριστούμε πολύ για την πολύ ωραία παρουσίαση!

Πλανητάριο στο σχολείο

Την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου είχαμε στο σχολείο μας το φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο Θεσσαλίας .

Ταξίδέψαμε στα αστέρια !!Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικές προβολές ταινιών θόλου !!

Ευχαριστούμε και το σύλλογο γονέων για την συμμετοχή στο αντίτιμο του εισιτηρίου!

Διαγωνισμός ρομποτικής

Τα παιδιά της E  τάξης ,έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής της WRO hellas με θέμα  “Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά στην ανάπτυξη των νησιών”.

Κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν από ηλεκτρονικό υπολογιστή λειτουργία φράγματος.

Θερμά συγχαρητήρια  στους εκπαιδευτικούς που βοήθησαν στην υλοποίηση της δράσης: κ. Λίτσα Καλογρά (κατασκευή) ,κ.  Βαγγελης Τσιόπτσιας (μηχανισμός lego) κ.Γιάννης Μωυσίδης (προγραμματισμός) καθώς και στην κ.Αμέντα Μαίρη,τη δασκάλα τους, γιατί δούλεψαν πολλές ώρες και εκτός εργασιακού ωραρίου τους, με μεγάλη διάθεση για να προσφέρουν τη δυνατότητα συμμετοχής στα παιδιά μας, έχοντας και την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια από την διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Κέρογλου.

Αγώνας δρόμου

Το σχολείο μας πηρε μέρος στον Αναπτυξιακό αγώνα ανώμαλου δρόμου που διοργανώθηκε την  Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019, από ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Χίου – Σάμου.

Ο Σαράντης Πιπινής τερμάτισε 4ος στα 1500μ. ο Γιώργος Πιπινής 7ος και στην σκυταλοδρομία που πήραν μέρος η Ροβένα Μπίμπα ,ο Γιάννης Μουντούδης, η Ζωή Μπαμπανιώτη και ο Χρήστος Τσαρούχης στα 4 επί 500μ.  τα παιδιά τερμάτισαν στην 14η θέση.

Συγχαρητήρια στους μαθητές που πήραν μέρος καθώς και στην κ.Λίτσα Καλογρά την γυμναστρια μας!