Αρχείο | Δεκέμβριος 2018

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Το πνεύμα των Χριστουγέννων  και τη μαγεία των ημερών κατάφεραν να μας μεταδώσουν τα παιδιά της Β Τάξης και η Δασκάλα τους κ.Τούλα Σεζένια ,με την πολύ όμορφη παράσταση που μας ετοίμασαν . Περιελάμβανε εικόνες απο τη γέννηση του Χριστού και το θεατρικό: “Φρικαντέλα η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα”.

Όμορφη έκπληξη ο Άγιος Βασίλης που μας τίμησε με την παρουσία του και χάρισε χαμόγελα και δώρα στα παιδιά!

Συγχαρητήρια σε όλους!!

Χριστουγεννιάτικο παζάρι

4a809529fc7fa19e3160d4dcaa6ec935

Το σχολείο μας διοργανώνει Χριστουγεννιάτικο παζάρι μέχρι την Παρασκευή 21 Δεκέμβρη.

Ώρες λειτουργίας:

Καθημερινά 8:00-8:30

13:00-13:15

Την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου από 9:40-10:00 και την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου από 9:30-12:00

Για μαθητές:

Καθημερινά σε ολα τα διαλείμματα.

Αστρονομία

Η Στ΄και η Ε΄τάξη του Σχολείου μας ,πήγαμε στο όγδοο δημοτικό σχολείο Χίου όπου το κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Ευεργέτουλας είχε στήσει ,για τους μαθητές μας , πλανητάριο στο οποίο παρατηρήσαμε και μάθαμε τρόπους να ανακαλύπτουμε τους αστερισμούς. Μιλήσαμε για τις ονομασίες τους και πώς μας βοηθούν να προσανατολιστούμε.

Παρακολουθήσαμε και μια παρουσίαση για τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

Παρέα με το ειδικό Σχολείο

Την Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου ,είχαμε την χαρά να μας επισκεφθούν τα παιδιά από το ειδικό Σχολείο.

Περάσαμε πολύ όμορφα μαζί ,παίξαμε διάφορα παιχνίδια ,ζωγραφίσαμε και φτιάξαμε όμορφα πράγματα.

Καταλάβαμε ότι μπορούμε να βρίσκουμε κοινά σημεία και να περνάμε ωραία και δημιουργικά