Αρχείο | Νοέμβριος 2018

Πώς βγαίνουμε απ το βυθό παρακαλω;

Η ομάδα Hippo ,επισκέφθηκε το σχολείο μας στις 19 Νοεμβρίου και μας παρουσίασε την παράσταση : “Πώς βγαίνουμε από τον βυθό παρακαλώ”;

Είναι μια σύγχρονη εκδοχή της κλασικής ιστορίας του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν: “Η μικρή γοργόνα”

Στο τέλος συμμετείχαμε και εμείς ,είπαμε τη γνώμη μας ,χορέψαμε και τραγουδήσαμε όλοι μαζί. Ήταν τέλεια!!

Τραγου δρώντας με το 4ο

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου ,ημέρα μνήμης του Πολυτεχνείου , μαθητές μας  με την μουσικό μας κ. Ντίνα Τουρνή και συνοδεία των δασκάλων του Σχολείου ,τραγούδησαν με παραστατικό  τρόπο ,δίνοντας χρώμα ,τραγούδια σχετικά με την ημέρα, στην Απλωταριά .

Παρασύραμε και τους περαστικούς που στάθηκαν και κάποιοι τραγούδησαν μαζί μας.

Επέτειος Πολυτεχνείου

received_1996152507136684

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου αναβίωσαν, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, μνήμες από τις μέρες του Πολυτεχνείου ,στη γιορτή που έγινε από την Ε` τάξη

Ξετύλιξαν το χρονικό εκείνων των ημερών, μέσα από αναφορές, ποιήματα, σκετς και τραγούδια που σφράγισαν τη γενιά εκείνη.

Θυμηθήκαμε ξανά τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που με το θάρρος της νιότης τους εναντιώθηκαν στη χούντα και διεκδίκησαν αυτά που φώναζαν με το σύνθημά τους “Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία”.

Επέτειος απελευθέρωσης

Την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου ,απολαύσαμε την παράσταση που ετοίμασαν τα παιδιά της Δ τάξης με την δασκάλα τους κ.Όλγα Καστανά .

Με μια πρωτότυπη παρουσίαση που περιελάμβανε και δρώμενο με τον Καραγκιόζη ,θυμηθήκαμε τα γεγονότα της απελευθέρωσης.

Συγχαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους!